• ,,Georgia, Angus i przytulanki’’ w wykonaniu Młodzieży

  • Medialny wyjazd „młodych z pasją”

  • Znane i mniej znane Twarze Jeżowskiej Kultury

Gimnazjaliści z gminy Jeżowe doskonalą twórczy warsztat

15-godzinne warsztaty literackie dla gimnazjalistów z gminy Jeżowe to jedno z przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu „Kulturalne inspiracje młodych twórców”, który jest realizowany przez Centrum Realizacji Inicjatyw „ANIMUS” w Jeżowem. Nad tym zadaniem, finansowanym ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, czuwa prezes „ANIMUSA” – Robert Bednarz.

 

Warsztaty literackie :: Warsztaty literackie :: Warsztaty literackie :: Warsztaty literackie ::

 

Warsztaty literackie prowadzone były w cyklu trzech pięciogodzinnych zajęć i odbywały się w kolejnych tygodniach września 2014 roku w auli Zespołu Szkół w Jeżowem. Prowadził je polonista tej szkoły, Ryszard Mścisz, który jest także twórcą z dorobkiem kilku książek, członkiem Związku Literatów Polskich i krytykiem literackim. To również organizator konkursu literackiego dla gimnazjalistów „Gdy słowa dojrzewają”, którego podwójną laureatką jest jedna z uczestniczek warsztatów – Katarzyna Marut z Publicznego Gimnazjum w Starym Narcie. Szesnastu gimnazjalistów z Jeżowego, Grobel, Jaty, Cholewianej Góry i Starego Nartu poznawało warsztat poetycki i prozatorski, miało okazję zapoznać się z dorobkiem twórców Podkarpacia i szkolnych poetów odnoszących sukcesy na konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich. Ważnym elementem zajęć warsztatowych były ćwiczenia rozwijające twórcze predyspozycje i talenty. Tworzenie konstrukcji metaforycznych, poprawianie tekstów i kończenie historii zaproponowanej przez prowadzącego, pisanie opowiadania na wybrany temat i wiele innych zadań czekało na uczestników warsztatów. Mogli oni wypowiedzieć się na temat twórczości, ocenić konkursowe poczynania swoich kolegów, poznać uwagi na temat tworzenia poezji i prozy. Przy okazji zaś poznali szkołę, gazetkę szkolną „Post Scritptum”, zachęceni do tego na pierwszym spotkaniu przez dyrektora Zespołu Szkół w Jeżowem – Stanisława Haducha, który serdecznie powitał uczniów w auli swojej szkoły.

Koordynator projektu zadbał o wyposażenie uczestników warsztatów w potrzebne materiały, przybory do pisania, a we współpracy z Zespołem Szkół także o posiłki dla twórczych gimnazjalistów. Warsztaty przebiegały w miłej atmosferze i z pewnością stały się nie tylko inspiracją do twórczych poczynań uczestników, ale także będą pomocne dla uczniów w nauce języka polskiego. Gimnazjaliści z Grobel, którzy wzięli udział w warsztatach to Aleksandra Puchalska, Izabela Łyko i Monika Szewc, z Publicznego Gimnazjum w Jeżowem przybyli zaś Olga Grabiec, Arkadiusz Komsa i Weronika Paszek. Z Jaty przyjechali Sebastian Marut, Izabela Marszał i Natalia Sudoł, z Cholewianej Góry – Izabela Sudoł, Marta Iskra i Joanna Socha, zaś ze Starego Nartu – Anna Chudzik, Martyna Gil, Katarzyna Marut i Wioletta Sudoł.

Wszyscy uczestnicy otrzymają specjalne dyplomy, które wręczy koordynator Robert Bednarz i znany pisarz, autor „Syberiady polskiej” – Zbigniew Domino. Spotkanie z rzeszowskim prozaikiem będzie swego rodzaju zwieńczeniem warsztatów. Jednakże w jakiś sposób łączy się z nimi również przedsięwzięcie wydawnicze. W ramach projektu „Kulturalne inspiracje młodych twórców” zostanie wydany almanach poetycki „Jestem w kropli rosy”, w którym zaprezentowany został dorobek 19. poetów uczących się przez lata w Zespole Szkół w Jeżowem i osiągających różne sukcesy, między innymi w ogólnopolskich i wojewódzkich konkursach. Publikacja ta zarazem w jakiś sposób uhonoruje 20-lecie tej szkoły, które w tym roku przypada i będzie obchodzone uroczyście 15 października.


Ryszard Mścisz

Showcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

: